Raquel Welchová (nar. 5. září 1940) je americká herečka a bývalá modelka. Tato filmová hvězda a sexsymbol 60. a 70. let vypadá i dnes ve svých 72 letech skvěle. Vidět jsme ji mohli v přibližně padesáti filmových rolích a to hlavně v dobrodružných snímcích a westernech. Já ji mám v paměti uloženou z komedie Zvíře, kde byl jejím hereckým partnerem Jean-Paul Belmondo.
V knížce „Program celkové krásy a tělesné zdatnosti Raquel Welchové“ podrobně a velmi čtivě popisuje, jak si udržuje svou pružnost a výbornou kondici díky pravidelnému cvičení jógy. Popisovaný způsob cvičení – rozebraný po jednotlivých ásanách (s radami a doporučeními) odpovídá přibližně tomu, co se cvičí v Bikram józe. Raquel cvičí sestavu dvakrát denně, ve své tělocvičně, kterou si před cvičením nechává vyhřívat.
Bikram jóga, tzv.“horká jóga”, je dynamický 90 minutový program 26 póz Hatha jógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení v sále vyhřátém na 42 °C
Tato metoda stlačování, protahování a posilování stimuluje všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí.
I druhá knížka „Víc než výstřih“ se „čte sama“, je více autobiografická, autorka rozebírá složitý vztah se svým otcem, který následně ovlivnil i soužití s jejími partnery. Otevřeně píše o sexu a menopauze, o módě, zdraví a prevenci, péči o tělo, kariéře a rodině. Zajímavě popisuje svůj osobní růst a velký význam pravidelného cvičení jógy pro pocit životní pohody a vyrovnanosti.
Působivá je pasáž knihy, ve které autorka rozebírá svůj asketický způsob stravování – nesolí, nepoužívá cukr ani kofein, jí pouze stravu s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem bílkovin (navíc žádný lepek, mléčné výrobky, ani žloutky z vajíček). Nejoblíbenější zelenina je pro ni chřest, špenát, brokolice, zelené fazolky, cuketa, tykev, dýně, artyčoky a hrách. Zároveň dodržuje pravidlo, že v rámci jednoho jídla nemíchá bílkoviny se sacharidy a dále si dává pozor, aby nejedla současně ovoce se zeleninou ani s bílkovinami. Připomíná mi to Lenku Kořínkovou a její kytičkové a zvířátkové dny (dělenou stravu). Když na dotazy: „Jak to dělá, že vypadá stále skvěle?“ předloží svůj „režim“ ostatní jen naprázdno polknou a více slyšet nechtějí, natož aby se pokoušeli její stravovací návyky následovat.
Knížka obsahuje recept na polévku, která je životabudičem a dodává sílu při malátnosti, vyčerpání nebo v případě, kdy na nás útočí viróza. Do 1 litru vroucí vody vložíme ½ kg fazolových lusků (s odstraněnými vlákny), 3 střední cukety (nakrájené na plátky), 1 střední svazek petržele (bez natě), 2 řapíkaté celery (s odstraněnými vlákny). Zeleninu povaříme maximálně 5 minut (nesolit). Uvařenou zeleninu vložíme do mixéru s trochou vývaru a mixujeme tak dlouho, aby výsledná hmota připomínala hrachovou polévku, ideální barva je žlutozelená (barva khaki znamená, že jsme zeleninu převařili).
Tento životní styl Raquel dodržuje od čtyřicítky (uklidňuje čtenářky, že nikdy není pozdě začít). V jedné z kapitol knihy uvádí podrobně všechny doplňky stravy (celkem je jich 16 od vitamínu D, E, C s bioflavonoidy, probiotik, glukosaminu až po drcené lněné semínko), které každý den užívá. Na závěr sděluje zkušenost, že poleví-li ve cvičení, správné stravě nebo v užívání potravních doplňků, hned se to významně projeví ve ztrátě vitality a v celkovém sklíčenějším životním pocitu.
Zdroje: Raquel: Program celkové krásy a tělesné zdatnosti Raquel Welchové, 1992, 1.